مزایای هیدروپونیک - قارچ کش زیستی - کود زیستی - کود ارگانیک - کشاورزی ارگانیک - شماره تلفن: ٠٩١٢٨٣٨١٨۴٢ - ۰۲۱۹۱۳۰۷۸۰۸

در ادامه به مبحث مزایای هیدروپونیک میپردازیم. جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، کود زیستی ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی و آفت کش بیولوژیک ، کود ارگانیک، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

هیدروپونیک چیست؟

هیدروپونیک از کلمه یونانی “hydro” به مفهوم آب و “ponos” به مفهوم آن به کار گرفته شده است. به عبارت دیگر هیدروپونیک باغبانی بدون خاک است. پرورش غذا در بیابان به دلیل دماهای شدید، بارش طبیعی کم و خاک زراعی محدود می تواند دشوار باشد. هیدروپونیک می تواند یک گزینه مناسب برای رشد قابل اعتماد میوه ها، سبزیجات و گیاهان دارویی، صرف نظر از آب و هوا، در دسترس بودن خاک یا فضا باشد.

مزایای هیدروپونیک

 • گیاهان را می توان در تمام طول سال در هر مکانی پرورش داد.
 • کنترل بیشتر بر شرایط رشد برای افزایش عملکرد محصول و زمان رشد سریعتر.
 • بدون نیاز به وجین
 • بدون نیاز به تناوب زراعی
 • گیاهان را می توان نزدیک به هم قرار داد و به صورت عمودی روی هم چید.
 • مواد قابل استفاده مجدد هستند.

محدودیت های هیدروپونیک

 • هزینه های راه اندازی بالاتر در مقایسه با سیستم های کشت خاک.
 • بیماری ها در صورت وجود به راحتی می توانند گسترش یابند.
 • به برخی مهارت ها و دانش اولیه برای حفظ نیاز دارد.

کشت گیاهان به روش هیدروپونیک

محصولات هیدروپونیک را می توان در خانه، آپارتمان، گلخانه یا فضای اداری کشت کرد. شش چیز مورد نیاز نور، هوا، آب، مواد مغذی، گرما و فضا هستند.

کشت هیدروپونیک را می توان در داخل یا خارج از خانه انجام داد. در هر یک از این شرایط، گیاهان به پنج تا شش ساعت نور در روز، دسترسی به برق و منطقه ای هموار و بدون باد زیاد نیاز دارند. دمای مطلوب بستگی به نوع و رقم گیاه دارد.

انتخاب رسانه برای سیستم های فرهنگ متوسط

محیط هیدروپونیک باید اکسیژن، آب، مواد مغذی و حمایت گیاه را فراهم کند. حفظ رطوبت متوسط ​​با اندازه ذرات، شکل و تخلخل آن تعیین می شود. انتخاب های محبوب برای رسانه ها فوم، شن، پرلیت، پشم سنگ، ماسه، هیدروتون (شکل ۱)، کوکو و پوکه هستند. هر محیط دارای مزایا و محدودیت هایی است و انتخاب نشان دهنده در دسترس بودن، هزینه، کیفیت و نوع سیستم هیدروپونیک مورد استفاده است.

پشم سنگ، الیاف معدنی مشتق شده از سنگ بازالت، محبوب ترین محیط هیدروپونیک است. این چرخش سریع محصول و حداقل خطر شکست محصول را فراهم می کند. سیستم پشم سنگ باز نیز بیماری ها را در سیستم محدود می کند.

محلول های مغذی

مواد مغذی با حل کردن نمک های کود در آب در اختیار گیاه قرار می گیرد. دو گزینه برای به دست آوردن محلول های مغذی، خرید یک محلول تجاری یا ساخت محلول ذخیره سازی خود است. فرمولاسیون بهینه به چندین متغیر بستگی دارد، مانند گونه گیاهی، مرحله رشد گیاه، بخشی از گیاه که نمایانگر برداشت محصول است، فصل در طول رشد و آب و هوا (اگر در فضای باز باشد).

مدیریت سیستم هیدروپونیک

شارژ مجدد محلول غذایی:

در یک سیستم باز، محلول غذایی تنها یک بار در گیاهان زراعی استفاده می شود. همچنین باید برای کنترل انتشار عوامل بیماری زا، استریل شود و به گیاهان بازگردانده شود. روش های رایج برای عقیم سازی شامل گرما، اشعه ماوراء بنفش و ازن است.

محیط های هیدروپونیک استریل کننده:

دستگاههای هیدروپونیک با کشت متوسط ​​نسبت به میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا که با هر محصول مجدد در محیط جمع می شوند و حساس هستند. برای عالی ترین نتیجه، پیشنهاد می شود دستگاه را در میان هر محصول استریل کنید.

عقیم سازی:

 • استریلیزاسیون با بخار در دمای ۱۸۰ درجه فارنهایت به مدت حداقل نیم ساعت موثر است و در تمیز کردن بستر تا عمق ۸ اینچ موثر است.
 • زمانی که استریلیزاسیون با بخار امکان پذیر نباشد از استریلیزاسیون شیمیایی استفاده می شود. سفید کننده معمولا استفاده می شود و باید در غلظت ۱۰۰۰۰ قسمت در میلیون استفاده شود. محلول باید به مدت نیم ساعت روی محیط بماند و سپس محیط را کاملاً بشویید. گزینه های دیگر عبارتند از: فرمالدئید (به عنوان یک قارچ کش)، کلروپیکرین (به عنوان یک حشره کش)، Vapam (تدد کننده بر پایه آب) یا بسامید (تدخیر کننده خاک دانه ای). خیلی از این ماده های شیمیایی برای انسان سمی و خطرناک هستند. کسانی که از این مواد شیمیایی استفاده می کنند باید برچسب را برای استفاده و اطلاعات ایمنی در مورد محصول به دقت مطالعه کنند.

مدیریت آفات و بیماری:

مدیریت تلفیقی آفات (IPM) موثرترین و حساس ترین رویکرد محیطی برای محیط های تجاری و خانگی هیدروپونیک است. IPM یک روش منفرد کنترل آفات نیست، بلکه روشی است که مبتنی بر نظارت مکرر و استفاده از انواع تکنیک های مدیریتی است که به تحمل کاربر نسبت به آفات و شدت شیوع بستگی دارد. پرورش دهنده باید آستانه های اقدام را بر اساس تهدید اقتصادی تعیین کند، آفات را نظارت و شناسایی کند، پیشگیری و کنترل را برای اثربخشی و خطر انجام دهد. پرورش دهنده باید از مناسب ترین تکنیک IPM برای شرایط موجود استفاده کند.

کیفیت غذایی محصولات کشت شده به روش هیدروپونیک

هیچ شواهد قطعی در مورد کیفیت تغذیه محصولات کشت شده به روش هیدروپونیک در مقایسه با محصولات کشت شده در خاک در دسترس نیست. از آنجایی که هیدروپونیک امکان کنترل بر تمام جنبه های شرایط رشد را فراهم می کند. تصور می شود که محصولات کشت شده به روش هیدروپونیک ممکن است. در نهایت از نظر کیفیت تغذیه ای برتر از محصولات کشت شده در خاک باشند.

توت فرنگی و تمشک کشت شده به روش هیدروپونیک با همتایان خود در خاک مقایسه شد. نتایج نشان داد سطوح به طور قابل توجهی بالاتر از ویتامین C، ویتامین E و ترکیبات پلی فنلی کل. اما فروکتوز و گلوکز به طور قابل توجهی کمتر در توت فرنگی های کشت هیدروپونیک در مقایسه با توت فرنگی های کشت شده در خاک. تمشک هیدروپونیک در مقایسه با تمشک کشت شده در خاک، سطوح فروکتوز و ساکارز به طور قابل توجهی کمتری نشان داد. این یافته ها ممکن است به ارائه یک منبع غذایی پایدار از نظر زیست محیطی در شرایط رشد خشک یا شهری کمک کند. تحقیقات بیشتری برای تعیین بهترین روش برای تولید توت فرنگی و تمشک هیدروپونیک مورد نیاز است.

جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی ، کود ارگانیک ، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

آدرس: دفتر مرکزی: کرج، سه راه دانشکده، پارک علم و فناوری پردیس کشاورزی دانشگاه تهران

کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی ، کود ارگانیک ، کشاورزی ارگانیک و گلخانه

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *