کشت هیدروپونیک - قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی ، کود ارگانیک ، کشاورزی ارگانیک

کشت هیدروپونیک یا ابکشت یکی از راه های بسیار خوب ابکشت بدون استفاده از خاک های نیازمند کود و سم است. از طریق این سیستم، میتوانیم بدون محدودیت در هر سمت ایران به کشت محصول پپردازیم اگر مایل باشید درباره این سیستم کشت کاربردی بیشتر آگاه شوید ادامه این مقاله  را میتوانید همراه ما بخوانید. در ادامه به مبحث کشت هیدروپونیک میپردازیم. جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، کود زیستی ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی و آفت کش بیولوژیک ، کود ارگانیک، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

گلخانه هیدروپونیک

گلخانه هیدروپونیک همان گلخانه معمولی می باشدکه از سیستم کشتی پیشرفته‌تر ی برای کشت گلخانه‌ای استفاده نمود. در گلخانه هیدروپونیک مواد معدنی مورد احتیاج گیاه به‌ روش مصنوعی و به صورت محلول شده در آب به آن خواهند رسید. در این حال کشاورزی جدید احداث گلخانه هیدروپونیک اهمیت های زیادی نسبت به استفاده از گلخانه‌هایی که از کشت خاکی استفاده می‌ شود دارد. در قسمت «چرا کشت هیدروپونیک؟» علت های جایگزین کردن کشت خاکی و معمولی با کشت هیدروپونیک بیان می شود تنها مشکل مدیریت گلخانه هیدروپونیک، مدیریت تغذیه و کشت محصولات و قیمت های سنگین در اول این کار می باشد.

کشت هیدروپونیک

به معنایی است که در دانش باغداری جدیدی بکار می‌رود و انتخاب شده از دو کلمه کار و فعالیت و آب است که هم معنی کلمه آب کشت در زبان فارسی است. از طریق کشت هیدروپونیک بر خلاف روش های سنتی و قدیمی ، گیاه با ارتفاع و خارج از خاک و در محلولی سیال قرار می‌گیرند. در حقیقت ابکشت، کشت محصول بدون خاک و با استفاده از آب و انواع مواد غذایی است. در بین راه ها و سیستم‌های کشت گلخانه ای، کشت هیدروپونیک طرفدار بسیاری زیادی دارد؛ به طوری که در همه استان های کشورمان تعداد زیادی ازمردم در این حوزه کار میکنند. تولید گلخانه هیدروپونیک به هیچ عنوان با تغییرات فصل و آب و هوا در ارتباط نمی باشد همچنین از به هدر رفتن محصول کم می شود و با استمرار و استحکام استفاده از تکنولوژی و فناوری، میزان تولید زیاد می شود.

هدف های کشت هیدروپونیک

آب تازه

 طرح ابتدایی یک گلخانه هیدروپونیک، ابزارو وسایل فیلتردار با مقدار PH ثابت می باشد  اکثر گیاهان با میزان PH آب معادل ۶ – ۶.۵ سازگار می باشند. تنظیم اسیدی بودن آبهای مصرفی گیاهان راه حل خیلی سختی ندارد و می‌توانید با نرم افزار‌ها و وسایل هایی که در نزدیکی خود پیدا می‌ شود، PH مورداحتیاج  را بدست آورید.

اکسیژن

گیاهان خود را غرق نکنید! در کشاورزی سنتی، گیاهان اکسیژن مورداحتیاج خود رابرای تنفس بوسیله ریشه از خاک دریافت می کنند. بنابراین تجهیزات سیستم هیدروپونیک را، شاید مجبور باشید فضای اولیه بین گیاه و مخزن آب را ازادکنید یا مجبور باشید آب داخل مخزن را اکسیژنیزه نمایید. برای اکسیژنیزه کردن آب می توانید از سنگ هوا یا از پمپ هوا استفاده نمایید.

حمایت از ریشه‌ها

ویااینکه دیگر برای کشت محصول به خاک احتیاج ندارید، همچنان که گیاهان به چیز کوچکی نیاز داشته اند ریشه آنها را نگه می دارد موادی که اغلب برای بستر کشت احتیاج می‌شود مانند: ورمی کولیت، پرلیت، پیت ماس، فیبر نارگیل هاو راکول (پشم سنگها). به هیچ عنوان از موادی که فشرده می شوند (مثل شن) یا رطوبت را در خود شان نگه نمی دارند (مثل سنگ ریزه ها)استفاده نکنید؛ زیرا اصلا کارایی مورد نظر را نخواهند داشت و احتمال اخلال در سیستم هیدروپونیک می شوند.

مواد مغذی

گیاه شما به مقدار زیادی از منیزیم، کلسیم، فسفر و دیگر مواد مغذی نیازمند است تا سالم و سرزنده باقی بماند و به زندگی خود ادامه بدهد (دقیقا مانندگیاهانی که در خاک ها و با استفاده از کود رشد می کنند). هنگامی که بدون استفاده از خاک محصول را پرورش می دهید، موادی که درگیاه قرار دارد از خاک دریافت می کند، باید از آبی که دریافت کند همراه باآن آبیاری می شود. هم می توانید محلول موردنیاز را خودتان راترکیب کنید و هم می توانید از محلول های آماده تهیه کنید و برای گیاه خود از آن استفاده نمایید.

نور 

هنگامی که گیاهان خود را جای سرپوشیده پرورش داده اید، به احتمال خیلی زیادتعدادی نور مهم خریداری نمایید و نورپردازی مصنوعی انجام دهید.

هرنوع گیاهی احتیاج های مخصوص خود را دارد و نسبت به اندازه نور مورداحتیاج گیاه هان، باید اندازه نور و محل نصب آن میزان گردد.

دیگر تجهیزات کشت های هیدروپونیک

هنگامی که امکانات و ابزار های دیگری هم برای زیاد شدن وپیچیدگی کشت گلخانه هیدروپونیک می باشد(مثل أمین کربن دی اکسید)، اما پنج مورد بالا مهمترین احتیاج و پایه ترین نیاز های یک سیستم هیدروپونیک می باشد .

هیدروپونیک یا کشت بدون خاک؟

هنگامی که واژه‌ی هیدروپونیک یا ابکشت به طور خاص به کشت بدون خاک اطلاق می باشد در حالی که حتما اشتباه است. کشت بدون خاک هادر واقع استفاده از هرگونه موادی به جزخاک به عنوان بستر کشت برای گیاه می باشد. کشت هیدروپونیک که در موقع استفاده از آب برای پرورش گیاه هامی باشد نیز قسمتی از کشت بدون خاک است مو به این روش زیر مجموعه آن می باشد.

تاریخچه کشت  های هیدروپونیک

اولین استفاده از آبکشت، شاید مربوط به ما ایرانیان باشد بنا بر این یک رسم ۲۵۰۰ ساله در عید نوروز، ایرانیان گندم یا گیاهان دیگری را در مقداری آب می کارندو با آن سبزه  عیدرا برای سفره هفت سین تهیه می کنند. باغ های معلق بابل، باغه های معلق آزتک در مکزیک و همچنین باغ های از این مدل در چین نیز از انواع راه های کشت هیدروپونیک هستند، اگرچه اشاره به آنها نشده است. اما تکنولوژی جدید ی به ما این اجازه را می دهد که میوه های سالم تر، قوی تر و تمیز تری وسریع تری را با سیستم های هیدروپونیک کشت کنیم.
طریقه کشت هیدروپونیکی که امروزه میبینیم، حاصل تلاش های مردی به نام ویلیام فردریک گریک می باشد موقعی که در دانشگاه کالیفرنیا سعی می کرد نظر دیگران را درباره ایده کشت گیاه بدون استفاده از خاک و به کمک آب و انواع ویتامین هاجلب نظر کند.

جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی ، کود ارگانیک ، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

آدرس: دفتر مرکزی: کرج، سه راه دانشکده، پارک علم و فناوری پردیس کشاورزی دانشگاه تهران

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *