هیدروپونیک - قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی ، کود ارگانیک ، کشاورزی ارگانیک و گلخانه - ۰۲۱۹۱۳۰۷۸۰۸

هیدروپونیک علم رشد گیاهان بدون استفاده از خاک، با تغذیه آنها از نمکهای مغذی معدنی محلول در آب است. به دنبال نصب گسترده‌تر دیوارهای نشیمن، باغ‌های پشت بام و سایر موقعیت‌های در حال رشد که در آن محیط‌های گلدان معمولی بیش از حد سنگین، غیرقابل دسترس یا حجیم هستند، علاقه مجددی به این روش وجود دارد. در ادامه به مبحث هیدروپونیک میپردازیم. جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، کود زیستی ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی و آفت کش بیولوژیک ، کود ارگانیک، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

هیدروپونیک

هر گیاهی را می توان به صورت هیدروپونیک کشت کرد اما این روش بیشتر برای تولید محصولات گلخانه ای استفاده می شود. به عنوان مثال خیار ، فلفل و گوجه فرنگی . گل رز گل فروشان نمونه ای از تولید گل شاخه بریده است.

همه ریشه های گیاه به اکسیژن (هوا) نیاز دارند و منطقه ریشه در کشت هیدروپونیک نه تنها باید مرطوب و غنی از مواد مغذی باشد، بلکه باید به خوبی هوادهی شود. ریشه اکثر گیاهان در آب راکد می میرند.

همه ما از زمانی که با روند کشاورزی و پرورش گیاهان مختلف آشنا شدیم، ضرورت کاشت گیاهان در خاک را واقعیتی انکارناپذیر می دانیم. اما به مرور زمان پذیرفتیم که برخی از گیاهان برای زنده ماندن نیازی به زندگی در خاک ندارند.

طراحی و ساخت گلخانه هیدروپونیک

آب، نور کافی و مواد مغذی سه عامل ضروری برای فرآیند فتوسنتز در گیاهان هستند. منبع نور و تامین آب واضح است و نیازی به توضیح بیشتر ندارد، اما گیاهان مواد معدنی مورد نیاز خود را از خاک دریافت می کنند.

به همین دلیل نقش خاک در کشاورزی تامین مواد مغذی مورد نیاز برای رشد گیاه است. همچنین این بستر ریشه را مانند تکیه گاه نگه می دارد و آن را در برابر نیروی باد یا حتی گرانش زمین مقاوم می کند.

اگر گیاه مواد غذایی مورد نیاز خود را مستقیما و از طریق کودهای مخصوص دریافت کند، آیا باز هم نیاز به بستر خاکی دارد؟ پاسخ این سوال منفی است. زیرا امروزه بسیاری از علاقمندان به کشاورزی نیاز خود و یا بخشی از جامعه را با احداث گلخانه هیدروپونیک و پرورش گیاهان در محلول آب و مواد غذایی تامین می کنند.

در این روش که به دلیل هیدراته شدن گیاه در محلول غذایی به این نام معروف است، با ایجاد تکیه گاه برای گیاه و تغذیه مستقیم آن با غذا، خاک را از فرآیند فتوسنتز خارج می کنند.

گاهی با قرار دادن گیاهان در بستری از مواد خشک مانند الیاف نارگیل، پرلیت، دانه های رسی سبک و غیره، سپس تغذیه مداوم ریشه ها، انواع گیاهان را پرورش می دهند. در این روش ها معمولاً غذا با پمپ و گردش آب به ریشه ها می رسد و یا این کار را با کمک روش های طبیعی مانند غرقابی انجام می دهند.

تکنیک های هیدروپونیک

سیستم های هیدروپونیک را می توان به دو نوع اصلی تقسیم کرد:

  1. مواردی که برای حمایت از ریشه گیاه به دانه ها یا سایر محیط های ریشه زایی متخلخل (سوبسترا) نیاز دارند – که گاهی اوقات به عنوان هیدروکالچر شناخته می شود.
  2. آنهایی که برای حمایت از ریشه گیاه نیازی به سنگدانه ندارند – پرکاربردترین اصطلاح تکنیک فیلم غذایی (NFT) است.

سیستم های سنگدانه یا بستر (از جمله سایر محیط های متخلخل)

در ساده‌ترین روش هیدروپونیک می‌توان به گیاهی اشاره کرد که در گلدانی از سنگدانه‌های بی‌اثر (مانند پرلیت) رشد می‌کند و آب حاوی کود مایع از قوطی آبیاری به اندازه کافی اغلب خشک نمی‌شود. فضاهای بین سنگدانه حاوی هوا است تا ریشه ها خفه نشوند.

در عمل هیدروپونیک کمی پیچیده تر است. بسیاری از گیاهان معمولاً از طریق سیستم قطره ای آبیاری می شوند که با یک پمپ از مخزن ذخیره محلول غذایی تغذیه می شود. محلول غذایی می‌تواند به هدر برود، اما چرخش مجدد محلول غذایی از طریق یک فرورفتگی در زیر گیاهان که به مخزن ذخیره می‌رود، کم‌هزینه‌تر و بالقوه آلاینده‌تر است.

به عنوان مثال، گوجه‌فرنگی‌های تجاری در بالش‌هایی از پشم سنگ رشد می‌کنند که با مواد مغذی تغذیه می‌شود و محلول غذایی مجدداً استفاده می‌شود. گونه‌ای از این روش جزر و مد است که در آن ظروف گیاهی (پر از محیط ریشه‌زا) در یک فرورفتگی یا حوضچه قرار می‌گیرند که به طور دوره‌ای با محلول غذایی غرق می‌شود، سپس اجازه داده می‌شود تا به مخزن ذخیره تخلیه شود.

محلول غذایی ترکیبی متعادل از مواد مغذی اصلی (نیتروژن، فسفر، پتاسیم، منیزیم و گوگرد) و غلظت بسیار کم مواد مغذی جزئی یا عناصر کمیاب است. مس، بور، آهن، منگنز، مولیبدن و روی.

pH بسیار مهم است و یک pH متر یا حداقل کاغذهای آزمایشی مورد نیاز است. اسید سیتریک برای کاهش pH و جوش شیرین برای افزایش pH استفاده می شود، اگرچه مواد اختصاصی ارائه شده است. معمولاً pH 5.8-6.2 در نظر گرفته می شود.

سیستم‌های بدون سنگدانه

صرف نظر از رسانه های در حال رشد کاملاً ممکن است و هزینه ها و نیروی کار رشد را کاهش می دهد.

در اینجا محلول غذایی اجازه داده می شود تا در امتداد ناودان های پوشیده شده با شیب ملایم چکه کند. گیاهان در گلدان های کوچک یا مکعب های پشم سنگ رشد می کنند و در فواصل زمانی در ناودان ها قرار می گیرند. ریشه‌های آن‌ها توده‌ای ضخیم را در ناودان‌های مرطوب و با هوادهی خوب تشکیل می‌دهند و رشد بسیار قوی گیاه می‌تواند حاصل شود. محلول مواد مغذی اضافی به مخزن ذخیره می‌ریزد و از یک پمپ برای چرخش مجدد آن استفاده می‌شود. اگر پمپ متوقف شود، گیاهان به سرعت می میرند، زیرا هیچ محیط حمایتی برای رطوبت وجود ندارد که به گیاهان اجازه دهد تا زمانی که گردش محلول غذایی بازیابی شود، زنده بمانند.

مجدداً، همانطور که در بالا ذکر شد، pH و رسانایی باید کنترل و حفظ شوند و محلول غذایی هر چند وقت یکبار تجدید شود.

اگرچه در حال حاضر در باغبانی تجاری کمتر استفاده می شود، تکنیک مواد مغذی هنوز برای آموزش و باغبانی خانگی استفاده می شود.

گونه‌ای از این ایروپونیک است که در آن ریشه‌ها در محفظه‌ای زیر گیاهان رشد می‌کنند، جایی که یک نم نم نم نم از محلول غذایی به طور دوره‌ای توسط یک پمپ مناسب و نازل اسپری اعمال می‌شود. مانند تکنیک فیلم غذایی، هر خرابی پمپ می تواند به سرعت به گیاهان آسیب برساند.

جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی ، کود ارگانیک ، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

آدرس: دفتر مرکزی: کرج، سه راه دانشکده، پارک علم و فناوری پردیس کشاورزی دانشگاه تهران
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *