گلخانه - کود زیستی - قارچ کش زیستی - کود بیولوژیک

گلخانه (Greenhouse) که در زبان انگلیسی به آن Glasshouse نیز گفته می‌شود، در واقع یک ساختمان است که برای نگهداری و محافظت از گیاهان مختلف در برابر سرما و گرما محیط طراحی و ساخته می‌شود، گیاهانی که بسیاری از آن‌ها خارج از فصل خود پرورش داده میشوند. در قرن هفدهم میلادی، گلخانهها به صورت پنجرهدار و از آجر یا چوب ساخته می‌شدند، و تفاوتی با یک پناهگاه جنگی کوچک معمولی نداشتند. در ادامه به مبحث گلخانه میپردازیم. جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، کود زیستی ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی و آفت کش بیولوژیک با رویان تیسان تماس بگیرید.

ویژگی محل احداث گلخانه

یکی از اولین تصمیماتی که باید اتخاذ شود، این است که گلخانه به صورت یک واحد جداگانه، یا در تماس باساختمان‌های موجود و یا بصورت بخشی از ساختمانهای جدید ساخته شود. گلخانه‌های متصل به هم معمولاً هزینه‌های ساخت و گرمایش کمتری داشته و دسترسی راحت وآسان تری دارند، اما گیاهان نورکمتری دریافت می‌کنند. گلخانه‌های متصل به هم باید به سمت جنوب ساخته شوند. یک گلخانه مستقل می‌تواند در محلی دورتر از ساختمان های موجود برپا شود. گیاهان در همچین گلخانه‌ای نور خورشید را از همه جهات دریافت می‌کنند. این گلخانه‌ها از لحاظ ساخت و سیستم حرارتی بسیار گران  قیمت هستند و هزینه‌های فوق العاده‌ای برای خطوط آب و برق خود لازم دارند. یک گلخانه می‌تواند در هراندازه‌ای ساخته شود اما کوچکترین گلخانه‌ای که می توان در نظر گرفت و آن را ساخت چیزی در حدود ۲۰۰ فوت مربع است (۱۸٫۴ متر مربع). گلخانه‌های کوچکتر به نسبت از لحاظ ساخت و عملکرد بسیار گران  قیمت هستند. نکاتی که باید برای احداث گلخانه در نظر داشت عبارتند از:

  • دسترسی به راههای حمل و نقل که با احداث هر چه نزدیکتر به راههای اصلی این مشکل را به حداقل می‌رسانید. نوع سوخت مصرفی در گلخانه؛ در مناطقی که امکان دسترسی به گاز طبیعی وجود دارد می توان با کاربرد این سوخت ارزان هزینه‌ها را به مقدار بسیار زیادی در تولید فصل سرما کاهش داد.
  • دسترسی راحت به منابع آب با کیفیت و کمیت مناسب.
  • اثرات محیطی؛ مکان های که دائماً دارای آب و هوای نامساعد، بارانهای شدید، سایه ناشی از واقع شدن در دامنه شمالی کوههای بلند و یا درختان سربه فلک کشیده می‌باشد مناسب احداث گلخانه نیست. شدت نور یکی از عوامل مهم و تعیین کننده محسوب می‌گردد.
  • نوع محصولی که در دستور تولید قرارمی گیرد. با توجه به اینکه گرایشها به سوی تولید اختصاصی محصولات است و دستور کار تولید پس از مطالعه ابتدایی بازار داخلی و خارجی مشخص می‌گردد قبل از احداث، ابتدا بایستی مشخص کنند که چه محصولی میخواهند تولید شود سپس تصمیم به احداث گلخانه در منطقه و اقلیمی مناسب آن محصول بگیرید.

محل احداث بایستی حتی الامکان  صاف مسطح باشد چرا که در صورت ناهمواری و شیبدار بودن، ایجاد یک گلخانه بزرگ با مشکلات و هزینه‌های بالایی برای تسطیح همراه خواهد بود.

 مزایای داشتن یک گلخانه حتی در اندازه‌های کوچک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- محافظت از گل و گیاهان در برابر تغییرات آب و هوایی و محیطی

مواردی که یک گلخانه را به یک محیط مناسب و عالی برای گل و گیاهان تبدیل می‌کند، این است که می‌توانید فضای بهتری برای گیاهان خود در برابر شرایط آب و هوایی سخت فراهم کنید. به ‌عنوان ‌مثال در شرایطی که آب‌وهوا که معتدل باشد و نوسانات دمایی به دلایل مختلف مانند برف، یخبندان و یا گرما وجود داشته باشند، هیچ فضایی بهتر از یک گلخانه برای نگهداری انواع گل و گیاه وجود ندارد.

همچنین اگر در شهرهایی زندگی می‌کنید که طوفان شدید و یا نور شدید خورشید در طول شبانه‌روز وجود دارند ،گلخانه  یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای داشتن گیاهانی است که به آن‌ها علاقه‌مند هستید. در غیر این صورت تنها تعداد کمی از گیاهان هستند که بتوانند این شرایط را تحمل کنند و سایر گیاهان خیلی زود در این شرایط دچار آسیب و تخریب خواهند شد و از بین میروند.

۲- جلوگیری از هجوم آفات به محصولات گلخانه ای

یکی از مسائل رایجی که سبب می‌شود شما نتوانید بسیاری از گیاهان را به خوبی کشت کنید، وجود آفات مختلف برای گیاهان متفاوت می‌باشد. گلخانه های کوچک با داشتن ساختاری محصور، می‌تواند فضای بسیار امنی را برای محافظت از گیاهان شما در برابر آفات و همچنین شکارچیانی مانند انواع حشرات و پرندگان ایجاد می نمایند. ازجمله این آفات و شکارچیان می‌توان به اکثر حشرات موذی، انواع کرم‌ها و غیره اشاره کرد. البته به طور استثنا در بین این حشرات، کفشدوزک ‌ها برای گیاهان بسیار مفید هستند. زیرا می‌توانند به کنترل جمعیت حشرات مزاحم و مضر برای گیاهان بسیار کمک کنند.

۳- کشت محصولات بدون نیاز به انواع آفت‌کش

اگر شما به داشن یک گلخانه علاقه مند هستید، قطعاً دوست دارید برخی از محصولات ممکن مانند سبزی خوردن و یا برخی از گیاهان بوته‌ای را نیز پرورش دهید. شما با داشتن یک گلخانه کوچک می‌توانید فضای مناسبی برای رشد محصولاتی را ایجاد نمایید که کاملاً هم طبیعی هستند. زیرا داشتن فضای بسته برای کشت گیاهان به این معناست که انجام سم‌پاشی با مواد شیمیایی خطرناک برای محافظت از گیاهان شما در برابر آفات مختلف ضرورت ندارد و به گیاهان شما آسیب نمی رساند.

۴- می‌توانید تولید و تکثیر انواع گیاهان را افزایش دهید

شما با داشتن گلخانه حتی می‌توانید به یک کارآفرین تبدیل شوید و با تکثیر برخی از گیاهان کسب درآمد نمایید یا آن‌ها را به افرادی که دوست دارید هدیه دهید. زیرا وجود گلخانه به شما کمک می‌کند تا در تمام فصول بتوانید گیاهان مختلف را بکارید و تکثیر دهید. همچنین محصولات و گیاهانی که دارید به‌ آسانی رشد می‌کنند و بزرگ‌تر خواهند شد. زیرا دما و رطوبت موجود در گلخانه برای رشد گیاهان بسیار مناسب است و رشد و نمو آن‌ها را تسریع می‌کند. در نتیجه، شما یک محیط رشد بسیار عالی برای هر گیاهی که به آن علاقه دارید از زمان کشت تا برداشت خواهید داشت و گیاهانی که از قبل داشته‌اید را نیز می‌توانید به‌خوبی بزرگ کنید و تعداد گیاهان خود را به مرور افزایش دهید.

۵- داشتن مکان باغبانی مشخص

گلخانه به شما کمک می‌کند که یک منطقه مشخص برای باغبانی و رشد گل ها و گیاهان مورد علاقه خود داشته باشید. این ویژگی به شما امکان می‌دهد هر چیزی از دسته گل های زیبا گرفته تا سبزیجات و سایر گیاهان را پرورش دهید و همچنین می‌توانید ابزار و تجهیزات باغبانی خود را در این مکان محافظت کنید.

جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی با رویان تیسان تماس بگیرید.

آدرس: دفتر مرکزی: کرج، سه راه دانشکده، پارک علم و فناوری پردیس کشاورزی دانشگاه تهران

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *