کود - قارچ کش زیستی - کود بیولوژیک - کود کشاورزی

کپک خاکستری بیماری است که به واسطه یک نوع قارچ ایجاد می‌شود. این بیماری در تمامی دنیا رواج دارد و آسیب‌های زیادی را به محصولات زراعی و باغی خود وارد می‌کند. کپک خاکستری گیاهان متعددی را آلوده می‌کند اما بیشترین نوع خسارت را روی انگور، توت فرنگی و گوجه فرنگی می‌گذارد. در ادامه به بررسی کپک خاکستری میپردازیم. جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، کود زیستی ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی و آفت کش بیولوژیک ، کود ارگانیک، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

کپک خاکستری

کپک خاکستری یک بیماری قارچی است که عامل اصلی آن قارچ Botrytis cinerea است. این بیماری به سرعت بالا در باغ‌ها و مزارع، به ویژه در هوای بسیار مرطوب، خنک تا معتدل رواج پیدا می‌کند. علائم بیماری به شکل لکه‌های نرم و مایل به خاکستری روی برگ‌ها، ساقه‌ها، گل‌ها و محصولات ظاهر می‌شود. این لکه‌ها ممکن است با پوششی از هاگ‌های خاکستری پوشیده شوند، به خصوص اگر رطوبت بسیار زیاد باشد.

کپک خاکستری در آغاز روی گل‌های پژمرده رشد می‌کند، سپس به سرعت به دیگر قسمت‌های گیاه گسترش می‌یابد. همچنین این بیماری ممکن است در مناطق ذخیره‌ای نیز رخ دهد و سبب پوسیدگی میوه‌ها و سبزیجات برداشت شده شود. این امر نیز سبب می‌گردد تا این گیاهان تجزیه شوند  و به مواد سازنده خود تبدیل شوند و وارد چرخه و سیکل طبیعت گردند.

به طور کلی قارچ‌ها از این جهت که در سیکل طبیعت فعال هستند و نقش بسیار مهمی را بر عهده دارند مفید و بسیار سودمند محسوب می‌شوند. البته تا زمانی که محصولات کشاورزی را مورد حمله قرار نداده‌اند. در صورت حمله قارچ‌ها به محصولات کشاورزی این قارچ نه فقط مفید نیست بلکه به عنوان آفت و یک عامل مخرب نیز در نظر گرفته می‌شود.

انتشار کپک خاکستری:

استفاده از بذرها و دانه‌های آلوده می‌تواند سبب  پخش این نوع قارچ شود زیرا دانه‌های آلوده حامل قارچ‌ها هستند. همچنین باقی‌مانده گیاهان آلوده به کپک خاکستری سب توسعه این بیماری می‌شود.  به این شکل که  در شرایط ایده‌آل برای رشد این قارچ‌ها یعنی دما و رطوبت کافی و همچنین مواد قندی و آلی، میسلیوم  قارچ رشد می‌کند و هاگ‌ها که بخش تولیدمثلی در قارچ‌ها هستند را تولید می‌کنند. این هاگ‌ها از طریق باد، هوا، حشرات و… به گیاهان و محصولات دیگر منتقل می‌شوند و گیاهانی که در تماس با هاگ‌ها قرار می‌گیرند به این نوع بیماری مبتلا می‌شود.

رشد قارچ کپک خاکستری:

از انواع قارچ‌ها میسلیوم‌ها رشد می‌کنند. این میسلیوم‌ها ساختارهایی به نام کنیدی‌فور را به وجود می‌آورند که هاگ‌هایی غیر جنسی و غیر متحرک به نام کنیدی را در خود تولید می‌کند. کنیدی‌ها توسط حامل‌هایی مثل جریان هوا، باد، حشرات و غیره به گیاهان دیگر منتقل میگردند . این هاگ‌ها طی یک سرما برای مثال در دمای پایین ساعات اولیه صبح از کنیدی فور خارج می‌شوند و  بر روی گیاهان جوانه می‌زنند و  از هاگ‌ها لوله‌‌های انتقال ‌دهنده‌ی گرده خارج می‌شود این لوله طی فرایندهای متفاوت مثل ترشح آنزیم‌هایی که دیواره سلولی گیاه را از بین می‌برد و راه را برای ورود خود باز می‌کنند، وارد گیاه شده و منتشر می‌شود، در نتیجه گیاه به بیماری قارچی کپک خاکستری مبتلا می‌گردد و آفت میگیرد.

بخش‌های مستعد آلودگی:

 • بخش‌های زخمی و خراش خورده گیاه
 • شاخه‌های شکسته شده در گیاه
 • محل هرس درختان مورد نظر
 • رشد بذرها در محیط بسیار مرطوب

کنترل کپک خاکستری:

 • حذف گیاهان آلوده و جدا کردن آن‌ها از دیگر گیاهان به این شکل که با استفاده از دستکش یا به هر صورتی که دست با گیاه در تماس نباشد گیاه را از ریشه جدا و بکنید و درون یک کیسه پلاستیکی بیندازید و آن را از مزرعه خود و هر محل کشت دیگری دور کنید.
 • فاصله مناسب و استاندارد بین گیاهان باید رعایت شود تا در صورت بیمار بودن یک گیاه، بیماری به راحتی و به سرعت به گیاه دیگری منتقل نشود و از شیوع آن جلوگیری کرد.
 • رطوبت محیط و بستر کشت گیاهان کنترل شود و از آبیاری زیاد و خارج از نیاز گیاه پرهیز کنید تا محیط گیاه خیلی مرطوب نباشد.
 • در هنگام هرس درختان دقت کافی را باید داشته باشد و پس از هرس بخش بریده شده را با مواد ضدعفونی کننده  به خوبی ضدعفونی کنید.
 • برای گیاهانی غیر گلخانه‌ای که احتمال بارندگی و مرطوب شدن در آن‌ها وجود دارد از پوشش‌های پلاستیکی مناسب کنید.
 • از رقم‌هایی که نسبت یه این نوع بیماری مقاوم هستند استفاده کنید.
 • در انتخاب بذرها و ضدعفونی کردن دقیق آن‌‌ها دقت لازم را به خرج دهید.
 • از قارچ کش‌های موثر و خوب استفاده کنید.
 • زهکشی را به خوبی و درستی انجام دهید.
 • محصولات خود را دائما چک و بررسی کنید.
 • از کودهای شیمیایی به مقدار زیادی استفاده نکنید.

جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی ، کود ارگانیک ، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

آدرس: دفتر مرکزی: کرج، سه راه دانشکده، پارک علم و فناوری پردیس کشاورزی دانشگاه تهران

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *