کود NPK - کود زیستی و ارگانیک - کشاورزی ارگانیک - گلخانه

اگر کشاورزی هستید که به دنبال راهی برای پرورش محصول مرغوب‌تر و بهتر هستید و یا اگر به پرورش گل و گیاه علاقه­ مند هستید …این مطلب را مطالعه کنید چون بعد از خواندن این مقاله و آشنایی با  کود NPK بسیاری از مشکلات شما در زمینه کشت و نگهداری گیاهان نیز حل خواهد شد.شاید شما هم افرادی را دیده باشید که با سرمایه نخستین اندک کار کشاورزی و کشت بذر را شروع کردند و  حتی از افراد با تجربه نیز که مدت هاست کار کشاورزی را انجام می‌دهند موفق تر بوده اند و در مدت زمانی کمتر از به نتیجه رسیدند. در ادامه به بررسی بردوفیکسکود NPK میپردازیم. جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، کود زیستی ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی و آفت کش بیولوژیک ، کود ارگانیک، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

کود NPK :

کود NPK یا کود کامل مخلوطی از سه ماده‌ی اصلی ازت ، فسفر، پتاس و به مقدار بسیار کمتر کلسیم ، منیزیم، آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بر مورد نیاز برای رشد گیاهان است. این کود به علت تاثیر بی نظیرش در افزایش رشد گیاهان و درختان یکی از پر مصرف ترین نوع کودها در این دنیا است. امروزه قیمت کود های کشاورزی همگام با تنوع در انواع آن مسئله ای ایجاد کرده که باید در کنار سلامت مزرعه به فکر صرف مالی آن نیز باشیم.

کود NPK چه اثری روی گیاهان می گذارد ؟

این کود به عنوان کود کامل شناخته می­شود زیرا درای تمامی عناصر مورد نیاز گیاه است و تغذیه کامل گیاه را از طریق این عناصر مغذی و ضروری که دارد فراهم می­‌کند. پس این کود برای هر نوع گیاهی که فکر کنید مناسب و قابل استفاده است، و برای رفع کمبود و نیاز گیاهان می­توانید از این نوع کود استفاده کنید. مهمترین دلیل در فتوسنتز گیاهان فسفر است که به دلیل کیفیت و کمیت اعمال گلدهی، میوه‌دهی و ریشه‌زایی درختان و گل ها کمک شایانی می کند و وجود پتاس در این نوع کود سبب گلدهی زود هنگام در گیاهان زینتی میشود و دلیل میشود میوه ها بهتر رشد کنند .

از این نوع کود به چه میزان باید استفاده کرد؟

بطورکلی مقدار کود مورد نیاز خودبه نوع گیاه و نیازهای آن محصول به عناصر مغذی نیز بستگی دارد. البته قبل از مصرف کود باید مقدار عناصر موجود در خاک را با روش آنالیز خاک مشخص می شود. هر یک از شرکت ها‌ی تولید کننده کود NPK با توجه به هر گیاه و شرایط رشدی آن مقدار و زمان مشخصی را برای مصرف اینکودها تعیین کرده‌اند. پس پیشنهاد میشود برای جلوگیری از هر گونه آسیب به محصولات خود، حتما قبل از مصرف کود های NPK، به مقادیر پیشنهادی و دستورات شرکت های تولید کننده نیز توجه نمایید.

کود NPK را به چه شکل باید استفاده کرد؟

این کودها در گلخانه با توجه به نوع محصول می توانند به شکل پخش سطحی در هنگام کشت برای محصولات زراعی ، به شکل محلول پاشی برای محصولات باغی و گل های آپارتمانی و همچنین به شکل کود آبیاری در محصولات گلخانه ای و کشت های هیدروپونیک مورد استفاده کشاورزان قرار بگیرند.

این کود چه زمان هایی استفاده می‌ گردد؟

بهترین وقت استفاده از کود کامل برای گیاهان گل‌دار تا قبل از شروع زمان گل‌دهی ست ولی برای گیاهان فاقد گل در همه دوران رشد توصیه می‌گردد. توجه داشته باشید که این نوع کودها را نباید در هنگام گل‌دهی درختان مصرف نمود. محلول‌پاشی کود کامل را می‌توان در هنگام تورم جوانه‌ها، مرحله فندقی شدن و مرحله بعد از برداشت نیز انجام داد تا به تامین عناصر از دست رفته خاک و ذخیره آن‌ها جهت تغذیه در زمان خواب درخت و یا کشت بعدی نیز کمک کند.

جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی ، کود ارگانیک ، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

آدرس: دفتر مرکزی: کرج، سه راه دانشکده، پارک علم و فناوری پردیس کشاورزی دانشگاه تهران

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *