کود چیست -کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی ، کود ارگانیک ، کشاورزی ارگانیک

خاک درون بافت و ساختار  خود دارای مواد معدنی بسیاری می‌باشد اما این مواد پس از مدتی نیز  به اتمام می‌رسند و مواد مورد نیاز گیاه دیگر تأمین نمی‌شود و حتی یکسری از مواد معدنی مورد نیاز در بعضی از  خاک‌ها وجود ندارد یا مقدار آن نیز بسیار ناچیز است. کودها مواد معدنی مورد نیاز گیاهان را به خاک می‌رسانند و گیاهان از آنها برای رشد و نمو استفاده می‌کنند.به هر نوع ماده معدنی یا آلی یا بیولوژیک که دارای عناصر کاملا غذایی باشد و سبب بالابردن میزان حاصلخیزی خاک و همچنین با تیمار گیاهی سبب افزایش عملکرد کیفی و کم‌ی محصولات گیاهان شود، کود اطلاق می‌گردد. در ادامه به مبحث تعریف کود میپردازیم. جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، کود زیستی ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی و آفت کش بیولوژیک ، کود ارگانیک، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

طبقه‌بندی کودها:

کودها به چندین دسته تقسیم می‌ گردند:

  • شیمیایی :
  • آلی یا ارگانیک :
  • بیولوژیک یا زیستی:

کودهای شیمیایی چیست و چه خاصیتی دادرد ؟

بعضی  از کودهای شیمیایی جز عناصر بسیار پرمصرف گیاه یا ماکرو المنت و بعضی نیز جز عناصر بسیار کم‌مصرف گیاه (یا میکروالمنت) می‌باشد.

  • عناصر پرمصرف (ماکرو)  حاوی : ازت، عنصر فسفر، عنصر پتاس، کلسیم و مقداری منیزیم می‌باشد.
  • عناصر کم‌مصرف (میکرو) حاوی : عنصر آهن، عنصر روی، منگنز، عنصر مس و برم نیز می‌باشد.

به کودهایی که مجموع عناصر بالا را با هم و به نسبت متناسب دارا باشد، اصطلاحاً کود کامل نیز اطلاق می‌شود که بسیار ر کشت انواع محصولات کشاورزی مهم است.

گیاهان متفاوت برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایش برگ و خاک به کودهای بالا نیازمند خواهند بود.

ترکیب شیمیایی و درصد خلوص کودهای متفاوت دارای یک عنصر، بسیار متفاوت‌اند. این اختلاق بر مورد مصرف، نحوه پخش، زمان کوددهی و اثربخشی کودها نیز تأثیر بسیار مهمی دارند. بنابراین شناخت های کافی از انواع کودهای شیمیایی قبل از انتخاب و یا مصرف آن‌ها نیز بسیار ضرورت دارد.

کودهای آلی یا ارگانیک چیست و چه ویژگی دارد :

به دسته کودهایی اطلاق می‌شوند که منشأ کاملا طبیعی دارند. این کودها از منابع کاملا طبیعی مثل جلبک‌های دریایی، مواد آلی جنگل، زغال‌سنگ و … نیز گرفته می‌شوند. امروزه به علت ارگانیک‌بودن این کودها مصرف این نوع کودها بیشتر شده است.

کودهای آلی با منابع گیاهی چیست و چه ویژگی های دارد :

این نوع کودها باقیمانده پوسیده اندام نباتات نیز می‌باشد مانند شاخه، برگ، ساقه و …

این مواد در خاک نیز دفن شده و در اثر فعالیت های باکتری‌های موجود در خاک کاملا تجزیه شده و تبدیل به مواد های آلی می‌شوند که به رنگ سیاه یا قهوه‌ای تیره نیز در می‌آیند و به آن اصطلاحاً هوموس نیز می‌گویند.

این کودها حاوی عنصر کربن، اکسیژن، هیدروژن، عنصر نیتروژن، فسفر و گوگرد می‌باشد.

مقدار مصرف آن ۱۰۰۰الی  ۷۰۰ کیلوگرم در یک هکتار می باشد.

تهیه کود های آلی با انواع منابع گیاهی:

تهیه کود ها از کاه و کلش: نخست توده‌ای از کاه را به ضخامت حدود ۸۰-۶۰ سانتی‌متر نیز آماده می‌کنیم. سپس کاه‌ها را کاملاً و به خوبی خیس می‌کنیم تا باکتری‌ها نیز بتوانند فعالیت خود را کاملا شروع کنند دو مرتبه در روز و در حدود ۸۰۰ لیتر آب به توده می‌ریزیم. روز بعد نیز معادل ۸الی ۴ کیلو اوره با ۲۰ الی ۱۰ کیلو سولفات آمونیوم برای تغیه ازتوباکتری‌ها نیز به آن اضافه می‌کنیم.

کود سبز چیست  و چه ویژگی های دارد ؟:

این کودها از شاخه و برگ سبزیجات  و گیاهان به دست می‌آید. اگر این شاخ و برگ سبز با شخم به خاک برگردانده شوند و در لای خاک مخفی شود ، به تدریج در اثر فعالیت باکتری‌های مفید خاک پوسیده شده و هوموس و مواد غذایی را به خاک افزوده می‌شود. این سبزیجات را در اواخر تابستان یا تقریبا اوایل پاییز می‌کارند. در ابتدایی بهار با شخم به خاک نیز برمی‌گردند.

کودهای بیولوژیک یا زیستی:

این کودها که نسل های جدیدی از کودهای موجود نیز می‌باشند، در حقیقت میکروارگانیسم‌های بسیار مفیدی هستند که در تغذیه انواع گیاهان نقش همزیستی را داشته و به تثبیت و جذب بهتر عناصر نیز کمک می‌کنند.

کودهای زیستی یا  (کود بیولوژیک) به مواد حاصلخیز کننده‌ای خاک گفته می‌شود که حاوی  تعداد کافی از یک یا چند گونه از میکروارگانیسم‌های بسیار سودمند خاکزی هستند. کودهای زیستی، ریزاندامگان‌هایی (یا میکروارگانیسم‌هایی) هستند که قادرند عناصر غذایی خاک را در یک فرایند زیستی و طبیعی  تبدیل به مواد مغذی مثل ویتامین‌ها و دیگر مواد معدنی کرده و به ریشه و خود گیاه و خاک برساند. مصرف کودهای زیستی بسیار کم‌هزینه‌تر هستند و در اکوسیستم آلودگی نیز  به وجود نمی‌آورد. کودهای زیستی مواد نگه‌دارنده میکروارگانیزم‌های سودمند در خاک می‌باشند.

جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی ، کود ارگانیک ، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

آدرس: دفتر مرکزی: کرج، سه راه دانشکده، پارک علم و فناوری پردیس کشاورزی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *