کود هوموس - قارچ کش زیستی - کود زیستی - کود ارگانیک - کشاورزی ارگانیک

خاک سالم شامل اکسیژن، میکروارگانیسم‌ها، مواد گیاهی و حیوانی پوسیده و تجزیه شده میباشد. بقایای موجوداتی که زمانی زنده بوده‌اند برای خاک بسیار ضروری هستند و خاکی به نام هوموس را تشکیل می‌دهند که به عنوان کود هوموس در بین مردم و کشاورزان شناخته شده است. در واقع گیاخاک یا همان هوموس مواد تجزیه شده چند صد ساله است که در لایه‌ای از خاک تشکیل میگردد. در ادامه به بررسی کود هوموس میپردازیم. جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، کود زیستی ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی و آفت کش بیولوژیک ، کود ارگانیک، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

کود هوموس

هوموس لایه‌ای از مواد ارگانیک و طبیعی غیر زنده خاک است که حاوی مواد تجزیه شده گیاهی و حیوانی مثل هیومیک اسید، فولیک اسید است. این لایه از خاک در بخش‌های بالایی قرار دارند. مشخصات ظاهری گیاخاک به این شکل است که تیره رنگ، اسفنجی و متخلل است و نیمه حلال نیز می‌باشد.

فواید وجود هوموس در خاک:

 • هوموس موجود در خاک برای توسعه بافت خاک، تولید و حفظ مواد مغذی و کاهش ابتلا به بیماری‌های ناشی از خاک  و همچنین آفات مفید است. همچنین بر فعالیت میکروارگانیسم‌ها تاثیر بسیار مثبتی می‌گذارد.
 • وجود میزان فراوانی از آن در خاک، خاک را لومی می‌کند. این بافت برای کشت خاکی مطلوب هست . حضور هوموس در خاک‌های شنی به آن توانایی حفظ مواد مغذی و آب را می‌دهند. و در خاک رسی، منجر به از بین رفتن کلوخ‌های از خاک رس می‌شود در نتیجه بافت خاک برای کاشت بهتر می‌شود.
 • اجازه می‌دهد تا اکسیژن و دی‌اکسید کربن آزادانه در لایه های خاک جریان یابند.
 • مثل یک اسفنج بزرگ می‌تواند ۹۰ درصد وزن خود، آب نگه دارد. از این رو خاک‌های غنی از گیاخاک به مدت زمان طولانی‌تری بیشتر از خاک‌های بدون آن مرطوب می‌مانند.
 • دارای بار منفی است به همین علت بسیاری از مواد مغذی مثل آمونیوم، کلسیم، پتاسیم و فسفر به کود هوموس نیاز دارند و به آن متصل می‌ گردند.
 • بافت اسفنجی آن موجب می‌شود که مواد غذایی در آن به دام بیوفتند و از شستشو آن‌ها در هنگام باران و آبیاری جلوگیری می‌کند. و ریشه گیاه می‌تواند مواد غذایی را از اسنفنج گیاخاک  نیز دریافت کند. البته کود هوموس به کندی و در طولانی مدت مواد را از خود آزاد می‌کند.
 • به مقاومت خاک در برابر فرسایش مقاوم‌تر می‌کند.
 • هوادهی و تهویه خاک را نیز افزایش می‌دهد.

آیا ماده آلی خاک همان هوموس است:

در جواب این سوال باید گفت که خیر یکسان نیست. هوموس بخشی از آن مواد آلی موجود در خاک است. ماده آلی موجود در خاک از سه بخش اصلی تشکیل می‌شود:

 1. ۱۰ تا ۲۰ درصد ماده آلی را موادی مثل اسید آمینه‌ها و قندها تشکیل می‌دهد که به سرعت تجزیه می‌شوند.
 2. ۱۰ تا ۲۰ درصد بخش دوم مواد آلی دارای پلی ساکاریدها، پروتئین‌ها و چربی‌ها است که سرعت تجزیه متوسطی دارد.
 3. ۶۰ تا ۸۰ درصد بخش سوم از گیاخاک تشکیل شده است که حاوی هیومیک اسیدو فولیک اسید می‌باشد که در طولانی مدت تجزیه می‌شود.

انواع هوموس:

هوموس بسته به مواد تشکیل دهنده به دسته‌های متفاوتی تقسیم می‌شود:

 • هوموس های خام (مور)
 • هوموس های شیرین (مول)
 • هوموس های کامل (مودر)

نحوه تهیه کود هوموس:

معمولا در فروشگاه‌های کشاورزی و گلخانه‌ها کیسه‌های تحت عنوان کود هوموس دیده و خریداری کرده باشید اما باید بدانید که این کیسه‌ها معمولا حاوی کمپوست و یا ترکیبی از کمپوست و گیاخاک هستند. اما مشکلی ندارد این مواد نیز برای گیاهان مفید هستند. شما می‌توانید مقداری کمپوست از ضایعات خوراکی مثل غذا و میوه‌ها تهیه کنید و برای چندین سال آن را نیز نگهداری کنید. تا از کمپوست بودن دور و به سوی کود هوموس بودن نزدیک شود. هر چه زمان بیشتری سپری شود مواد بیشتر نیز تجزیه می‌شوند.

زمان و نحوه مصرف کود هوموس:

استفاده از کود هوموس کار سخت و دشواری نیست. هنگام استفاده از آن برخلاف کودها نگران سوختن ریشه گیاهان خود نباشید همچنینن گیاخاک برخلاف کمپوست مواد تجزیه نشده ندارد بنابراین صاف کردن زمین کار سخت و دشواری نیست.یکی از بهترین زمان‌ها برای استفاده از گیاخاک، در هنگام تهیه بستر جدید است. چند هفته قبل از کاشت گیاه یک لایه به خاک نیز اضافه کنید. و در طول فصل رشد چندیین بار اطراف گیاهان خود بپاشید. به علاوه از آن می‌توان به عنوان خاک در گلدان و گلخانه‌ها  نیز استفاده کرد.

جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی ، کود ارگانیک ، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

آدرس: دفتر مرکزی: کرج، سه راه دانشکده، پارک علم و فناوری پردیس کشاورزی دانشگاه تهران
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *