کود ارگانیک - کود کشاورزی - قارچ کش زیستی - قارچ کش بیولوژیک

کود ارگانیک برای گیاهان

همانطور که از نامش معلوم است کودهای ارگانیک از مواد کاملا طبیعی تهیه می شوند که عمدتا منشا طبیعی و یا حیوانی دارند که کارای  آنها در خاک مواد کربنی برای رشد گیاه را فراهم می سازد. این کودها منبع بسیار بزرگی از مواد مغذی هستند که به آرامی و در طولانی مدت کار می کنند. کود های ارگانیک به درستی تمامی نیاز گیاه را فراهم می کند و باعث تکمیل و تعادل مواد مغذی ،سبب ارتقای تکثیر میکروارگانیسم ها و بهبود تغییر خاصیت شیمیایی و فیزیکی خاک می شود. بنابرابن مواد غذایی مهم برای تولید غذای سبز یا ارگانیک را در اختیار گیاه قرار میدهد. در ادامه به مبحث کود ارگانیک می پردازیم. جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، کود زیستی ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی و آفت کش بیولوژیک با رویان تیسان تماس بگیرید.

فواید استفاده از کود ارگانیک در زمین کشت

  • مواد مغذی را به آرامی در چرخه زندگی گیاه آزاد می کند، و یک جریان پایدار از مواد مغذی گیاه را فراهم کنید
  • بهبود ساختار خاک کشت
  • ظرفیت نگه داشتن آب را در خاک  افزایش میدهد
  • ظرفیت نگه داشتن مواد مغذی را در خاک افزایش دهید
  • کرم های خاکی و میکروارگانیسم های مفید خاک را فعال می کند

سرعت اثرگذاری انواع کود :

کودهای طبیعی در کشت

سرعت اثرگذاری کودهای طبیعی نسبت به کودهای شیمیایی بسیار کمتر است. البته این موضوع نه تنها نقصی برای کودهای طبیعی محسوب نمی‌ گردد، بلکه به نوعی فایده نیز هست. در واقع کود طبیعی آهسته و پیوسته عمل می‌کند و یک سیکل طبیعی دارد . خاک دارای کود طبیعی مواد مغذی را به مرور به گیاه می‌رساند و همین موضوع سبب شد تا ماندگاری بالای اثرات مثبت آن می‌شود.و فرصتی که به کود طبیعی برای رشد و باروری یک گیاه می‌دهیم، سرسبز ماندن طولانی مدت گیاه و رشد مداوم آن می‌باشد.

کودهای شیمیایی

 کودهای شیمیایی سرعت اثرگذاری بسیار بالایی دارند. اما ثمرات آنان موقتی و زودگذر است. گیاهانی که با کودهای شیمیایی تغذیه می کنند، به سرعت رشد کرده و به سرعت نیز خشک و پژمرده می‌شوند.

انواع کود‌های ارگانیک

کودهای ارگانیک را با توجه به ساختار  و مواد تشکیل دهنده می‌توان به چند طبقه تقسیم کرد: کود ارگانیک گیاهی، کود ارگانیک حیوانی و کود ارگانیک معدنی.

انواع کود کشت ارگانیک گیاهی

کمپوستیک نوعی کود ارگانیک گیاهی است. این کود طی فرآیند پوسیده شدن، یا تجزیه توسط میکرو ارگانیسم‌ها تولید به وجود می آید . که ترکیبات آن می‌تواند مواد آلی خام، پسماند‌های خوراکی و صنعتی و یا بقایای گیاهی و حیوانات باشد.
کمپوست‌ها یکی از انواع در دسترس کودها هستند، که غنی از مواد آلی بوده و باعث بهبود ویژگی‌های فیزیولوژیک خاک با بالا بردن توان نگهداری رطوبت در خاک می‌شوند. در این حالت میزان جذب مواد مغذی با به وجود آوردن شرایط مناسب برای رشد میکرو ارگانیسم‌ها افزایش یافته و خاک منبعی بسیار مغذی برای رشد گیاهان می‌شود .

از دیگر نوع کودهای ارگانیک گیاهی کود کنجاله سویا و پنبه است. این کودها که جز کود‌های ارگانیک خشک هستند، دارای PH خنثی بوده یعنی ۷ بوده و سرعت جذب متوسطی دارند و منبع غنی از ازت، فسفات و در کنجاله پنبه درصد کمی ازعنصر پتاسیم هستند. که استفاده از آن‌ها در فصل رشد موجب رشد بهتر برگ‌ها و پهن شدن آنها می‌شود.
کود یونجه هم در طبقه بندی کودهای گیاهی ارگانیک قرار می‌گیرد.  کود ینجه به صورت پودری در خاک مورد استفاده قرار میگیرد و دارای درصدهایی از عناصر درشت مغذی است، که موجب هموار و نرم کردن خاک کشت برای محصولات کشاورزی زودرس می‌شود.

گزینه بعدی کود ‌گلوتن ذرت است. این کود تهیه شده از نشاسته ذرت است که منبع بسیارخوبی برای نیتروژن مورد نیاز گیاه خواهد بود. در اکثر مواقع به صورت پودری استفاده می‌گردد و موجب تثبیت مواد آلی در گیاه و سرکوب رشد علف‌های هرز می‌گردد.
کود جلبک دریایی هم از انواع کود گیاهی ارگانیک است که از یک نوع جلبک دریایی ساخته شده که غنی از پتاسیم و عناصر روی، مس، آهن بوده و جزء بهترین کودها برای محصولات کشاورزی دانه‌ دار است.

انواع کودهای کشت حیوانی

کودهای حیوانی در حقیقت به چند گروه تقسیم می‌شوند. کودهای دامی و مرغی، کود ورمی کمپوست و کود پودر و استخوان که در ادامه مطلب به توضیح هر یک می‌پردازیم.

کود‌های کشت دامی و مرغی: این کودها در واقع از فضولات و مواد بستری گاو، گوسفند، مرغ به دلیل منبع خوب عناصر مورد نیاز گیاهان ساخته می‌شوند، نسبت درصد عناصر در این کودها با هم متفاوت است، مثلا: کود مرغی  فسفر و پتاسیم بیشتری نسبت به کود دامی دارا است و کود گاوی میزان ازت بیشتری نسبت به کود گوسفندی و مرغی دارد. استفاده از این کودها پس از برداشت محصول یا قبل از کاشت سبب بالابردن نفوذپذیری، بهبود خاک، افزایش قدرت نگهداری و جذب مواد غذایی و غذا رسانی به میکرو ارگانیسم‌ها می‌گردد.

کود کشت ورمی کمپوست: این کود نتیجه کار تجزیه و تولید کمپوست توسط میکرو ارگانیسم‌ها و باکتری‌های مفید بوده و به صورت مواد معدنی محلول در آب برای گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای نسبت نیروژن ۲ درصدی و فسفات و پتاسیم یک درصدی می باشد.

کود کشت پودر خون و استخوان: وعده غذایی خون خشک شده برای بالابردن گلدهی و باروری گیاهان به دلیل سرعت آزاد کردن نیروژن بسیار اهمیت است، همچنین پودر استخوان نیز جزء کودهای ارگانیکی است، که با سرعت آزاد سازی کم درصد پروتئین، کلسیم و فسفر مناسبی را برای رشد گلچه و باروری در اختیار گیاهان قرار می‌دهد.

انواع کود معدنی کشت

کودهای معدنی در حقیقت به کودهایی گفته می‌شود که از مواد معدنی تشکیل شده اند.

کود فسفات و ماسه سبز: کودهای معدنی سنگ فسفات منبع غنی برای جذب فسفات مورد نیاز گیاهان بوده که بسیار آهسته‌رهش است و در اطراف ریشه گیاه می‌ایستد تا زمانی به طور کامل جذب گیاه شود. کود فسفات برای بالابردن اسیدیته خاک نیز استفاده می‌گردد. کود ماسه سبز نیز نوعی از کود‌های معدنی با دارا بودن عناصر منیزیم، پتاسیم و آهن است، که تاثیر بالای بر بهبود رشد ریشه گیاه و سستی خاک دارند.

نحوه استفاده از کود ارگانیک در کشت

کود ارگانیک همیشه به سه شکل؛ خشک، مایع و تقویتی در برنامه غذایی گیاه مصرف می‌شوند.
کود ارگانیک خشک: ترکیبات ارگانیک خشک را باید ابتدا بر روی خاک پخش کنید، سپس خاک کشت را به عمق ۴ تا ۶ اینچ شخم بزنید، یا به شکل دیگر در روش کاشت بذر در ردیف‌های زراعی یا محل کاشت در خاک قرار داده شود.
کود ارگانیک در کشت مایع و کود کشاورزی: برای جذب هرچه سریع تر این کود ریختن آن در اطراف ریشه یا پاشیدن بر روی شاخ و برگ گیاهان می‌تواند، در جذب مواد مغذی که در اثر تنش ریشه محدود شده مفید باشد.
تقویتی های گیاه ارگانیک: اکثر تقویت کننده‌ها به شکل مایع و جامد در اختیار گیاه قرار می‌گیرند، که با دارا بودن آنزیم و هورمون‌های خاص خود و مورد نیاز گیاه موجب بالا بردن جذب مواد غذایی در گیاه می‌شود.

جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی با رویان تیسان تماس بگیرید.

آدرس: دفتر مرکزی: کرج، سه راه دانشکده، پارک علم و فناوری پردیس کشاورزی دانشگاه تهران
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *