کشت ایروپونیک - قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی ، کود ارگانیک ، کشاورزی ارگانیک

کشت ایروپونیک یا هواکشت، در واقع مانندکشت هیدروپونیک یک سیستم کشت بدون خاک امی باشد .هزینه ساخت گلخانه ایروپونیک نیز به خاطرتجهیزات و سیستم ها و اجرای نصب، در ابتدای کار بالا است. با این تفاوت که در کشت ایروپونیک ریشه گیاهان هندر هیچ ظرفی قرار نمی گیرد و همواره در هوا معلق است. ریشه‌ی واژه‌ی ایروپونیک از دو کلمه‌ی aero=هوا و فعالیت=ponos گرفته است که هردو ریشه ی یونانی دارند .ریشه گیاهان در معرض اسپری آب و مواد غذایی قرار می گیرد و از این راه تغذیه می شود تا دیگر احتیاجی به خاک یا هرگونه بستر کشت نخواهد داشت هواکشت خیلی برای مکان های بسته و سرپوشیده مناسب است؛ مخصوصا برای افرادی که می خواهند در استفاده از فضای موجود صرفه جویی شود و دیگر احتیاجی به استفاده از گلدان یا ظرفهای  نگه دارنده نداشته باشند. همچنین نیازی نیست ظروف نگه‌دارنده برای دسترسی گیاه به جای بیشتری و رشد بهتری جابه جا شوند و گیاه همچنان در جای خود به صورت ثابت رشد خواهدکرد. در ادامه به مبحث کشت ایروپونیک میپردازیم. جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، کود زیستی ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی و آفت کش بیولوژیک ، کود ارگانیک، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

هواکشت

ریشه گیاهان در هوا قرار دارد و محلول غذایی براثرقطرات بسیار ریز روی ریشه پاشیده می‌شوند. در سال ۱۹۷۶ هوا کشت دراین مورد تعریف شده که ریشه گیاه به طور مداوم یا غیر مداوم در فضایی که اشباع از قطرهای ریز محلول غذایی است قرار می‌گیرند. این روش با فاز مایع همیشه سر و کار ندارد و در تحقیقات تغذیه گیاهان مخصوصا میوه‌های جوان استفاده می کنند.
در این روش گیاهان درون حفره‌هایی که بر روی قالب‌های ساخته شده از پلی استیرن منبسط شونده قرار می گیرند، کاشته می‌شوند. ولی ریشه گیاهان در محیط هوایی در زیر قالب ها معلق بوده اند و داخل جعبه پاشش قرار دارند که به دلیل جلوگیری از نفوذ نور و رشد جلبکها، جعبه‌ها پوشانده می شوند. گلخانه های ایروپونیک از سیستم‌ها و تجهیزات جدیدی استفاده می‌گردد.

شاید بیندیشید حالا که گیاه داخل ظرفی قرار ندارد و تنها از روش اسپری مواد مغذی و کود شیمیایی تغذیه می‌شوند، حتما روند رشد آن اهسته تراز کشت معمولی خواهد بود. ولی نتیجه یک سری تحقیقات توسط ناسا نشان می‌دهد که گیاهان می‌توانند به خوبی در محیط کشت ایروپونیک رشد کنند. در سیستم هواکشت، گیاهان را داخل محفظه های بسته ای قرار می‌دهند تا گیاه به سمت اطراف حرکت نکنند در واقع این محافظ به ریشه گیاهان تنها امکان حرکت به سوئ پایین، و به ساقه آن امکان حرکت به سوی بالا را می‌دهد. گیاه در محل خود ثابت می باشدو ریشه آن معلق در هوا. از آن جایی که مواد موردنیاز گیاه برای رشد و نمو به ریشه آن اسپری می گردد سرانجام میزان آب کمتری مصرف می شود.

تفاوت های کشت ایروپونیک با کشت سنتی

تا کنون برخی از فرق های گلخانه ایروپونیک  اغلب سیستم‌های پرورش محصولات را دریافتید. گاهی بستر کشت ریشه گیاه را در محیط معینی محصور و محدود می‌کند و ریشه به تنها یی می‌تواند داخل فضای بستر گسترش پیدا می کند. در کشت ایروپونیک، ریشه درهوا معلق خواهد بود و به سوی پایین حرکت می کند.

در کشت سنتی، گیاه مواد مغذی مایحتاج خود را از خاک دریافت می‌نمایدو ازطریق آب نیز تغذیه خواهد کرد. در کشت ایروپونیک طریقه تغذیه گیاه، اسپری مواد مقوی مورد نیاز آن برروی ریشه می باشد. هواکشت محیط کمتری نسبت به روش‌های کشت سنتی نیازمند است. بنابراین می تواند با استفاده از سیستم کشت هیدروپونیک در مقدار فضای معینی، می توانید حتی تا چند برابر روش سنتی محصول تولید نمایید. محیط کشت ایروپونیک، یک فضای کنترل شده ای است که بدین معنی که شما می‌توانید اندازه رشد گیاه خود را کاملا زیر نظر داشته باشید و آن را کنترل نمایید.

روش اسپری کردن

بسته به انواع سیستم کشت، به دو روش دستی و اتوماتیک، موادهابه ریشه اسپری می گردند  روش دستی به این صورت است که در مدت شب و روز، فردی باید به صورت دستی به ریشه ها برسد (که کمتر این چنین است). معمولا هر گلخانه ایروپونیک دارای چند پمپ می باشند که به روش اتوماتیک ریشه گیاهان را تغذیه می کنند و احتیاجی به نظارت و سرپرستی ممتد و مستمر ندارند.

انواع کشت ایروپونیک

کشت ایروپونیک معمولا به دو روش انجام می شود:

 ایروپونیک کمفشار (LPA)

یکی از دو روش کشت ایروپونیک می‌باشد. در این روش که یکی از روش های متداول هواکشت می‌باشد، گلخانه‌داران شخصا می‌توانند سیستم LPA خود را به راحتی و با هزینه‌ای کم طراحی و راه‌اندازی کنند. بیشتر این سیستم‌ها، درطول۲۴ ساعت شبانه‌روزی و هفت‌روز هفته، مدام به مرطوب کردن ریشه‌های گیاهان مشغول هستند در هرحال این روش به اندازه کشت ایروپونیک  فشاربالا که مِهی رقیق با ذرات ریز تولید می‌کند کارایی و کاربرد نداشته اند.

کشت ایروپونیک بافشاربالا (HPA)

به وسیله ناسا توسعه یافته‌ می یابد ناسا در گزارشی اعلام کرده است که این مدل کشت، کارآمدترین روش برای پرورش گیاهان درفضا محسوب می گردد. ببنابراین مطالعات زیادی مزایای کشت ایروپونیک HPA را بر روی زمین نیز ثابت کرده‌اند. لازم به بیان است که همه سیستم‌های HPA، ایروپونیک هستند ولی همه کشت‌های ایروپونیک، HPA نیستند. سیستم HPA برای اینکه کارآمد باشد بایدبا فشاری بالا کار کنند. این فشار برای اتمیزه کردن آب و ایجاد قطراتی درحد ۵۰ میکرون یا کوچک‌تر ین به کار می‌برد. گیاهان بیشتر مایل به جذب مواد غذایی محلول در آب هستند. آنچنان که گفته شد سیستم فشار بالا روشی بسیار کارآمدتر است. و با وجود نیاز به تجهیزات تخصصی‌تری می‌تواند هزینه‌های موثر را کاهش دهند.

وسایل مورد نیاز برای اجرای هواکشت رانام ببرید؟

یک مخزن برای نگهداری محلول غذایی

پمپ شناور

لوله برای توزیع آب از پمپ درون مخزن به محفظه‌های گیاهان

نازلهای آبپاش

قالب‌های نگهدارنده ریشه گیاهان

محافظ های محصور، کیپ و ضد آب، برای جمع شدن محلول بعد از عمل اسپری

لوله برای برگرداندن محلول مازادبه مخزن

تایمر، برای روشن و خاموش کردن پمپ

جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی ، کود ارگانیک ، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

آدرس: دفتر مرکزی: کرج، سه راه دانشکده، پارک علم و فناوری پردیس کشاورزی دانشگاه تهران

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *