احداث گلخانه - کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی ، کود ارگانیک - ٠٩١٢٨٣٨١٨۴٢

تعریف گلخانه را می توانیم به صورت کشت گیاهان در فضاهای کنترل شده ارائه نمود. این کار در واقع با تغییرات محیط طبیعی جهت بهبود رشد گیاهان در مقابل عوامل نامساعد انجام می شود. البته می توانید عامل های زنده خسارتزا (آفات) را نیز به عنوان عوامل نامساعد معرفی کرد. با این تعریف حتی قرار دادن یک گیاه داخل بطری شیشه ای و یا استفاده از یک پوشش پلاستیکی نیز گلخانه به حساب می آید. البته گلخانه های خیلی بزرگ امکان دارد تا چند هکتار نیز وسعت داشته باشند. در ادامه به مبحث احداث گلخانه میپردازیم. جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، کود زیستی ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی و آفت کش بیولوژیک ، کود ارگانیک، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

به هر حال کشت و کار حمایت شده شامل موارد زیر است:

  • استفاده از مالچ برای پوشش خاک به دلیل به وجود آمدن محیط مناسب تر رشد گیاهان
  • به وجود آمدن سایه بان برای حفظ گیاه در برابر نور شدید آفتاب
  • پوشش ردیف های کشت برای حفاظت گیاهچه ها (نشاء ها) در برابر سرمای اول
  • فصل زراعی
  • نصب سقف پلاستیکی برای محافظت از محصول از آسیب های باران
  • نصب محافظ (مثلا توری) جهت جلوگیری از ورود جانوران خسارت زا
  • سر انجام محیط های تقریبا محدود و بسته به اسم گلخانه ها

انواع متفاوت گلخانه تجاری و خانگی

به طور کلی اهداف احداث گلخانه ها را (جدا از اندازه و شکل) می توان به این روش خلاصه نمود: ۱- حفظ گیاه در برابر شرایط بسیار بد محیطی (باد، بارشها و حتی نور زیاد ۲- به وجود آمدن شرایط مناسب دمایی در فصل های بسیار سرد و گرم ۳- صرفه جویی در مصارف آب با نگهداری رطوبت زیادتر در محیط گلخانه ها ۴- محافظت بهتر گیاهان در برابر خسارت آفات گیاهی.

گلخانه ها با داشتن این شرایطها تاثیرات بیشتری در ساخت محصولات کشاورزی دارند که می توانید به: راندمان زیاد ساخت محصولات, امکان چندین دوره ها کشت در یک سال زراعی و ارزش نسبتا زیاد تولیدات، به علت کیفیت بالا و نیز تولید خارج از فصل، اشاره نمود. در مجموع ارزش افزوده تولیدات محصولات گلخانه ای می تواند تا حدود ۴۰ برابر شرایط عادی در سال باشد.

گرچه ارزش صرفه جویی در مصرف آب را نیز باید به ارزیابی ها اضافه کرد. به همین دلیل گلخانه ها دارای مزایای زیادی جهت تولیدات محصولات تازه خوری مخصوصا در نزدیک شهرها هستند و درآمد بسیار زیادی به ازای هر واحد سطح نصیب کشاورزان خواهد شد.

گرچه گلخانه ها می توانند بسیار آسان و در حد یک پوشش پلاستیکی تا بسیار پیشرفته از کنترل دما، رطوبت و نور بگیریم تا اندازه گیری گازهای گلخانه ای و فراهم کردن مواد مغذی مورد نیاز گیاهان به طور خودکار باشند. اما رعایت برخی از اصول و جنبه های مورد اهمیت در احداث آنها نیاز است که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

نکات بسیار مهم برای احداث گلخانه

منطقه احداث:

جهت احداث گلخانه نکات بیشتری را باید در نظر گرفت که از جمله می توانیم به مسائل منطقه ای مانند عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا اشاره نمود. به روشی که برای عر ض های زیادتر و ارتفاع زیادتر هزینه گرم کردن محیط گلخانه بیشتر می شود و در مقابل هزینه خنک کردن برای عرض های کمتر و ارتفاع پایین تر را باید تامین نمود. علاوه بر این طول دوره نور دهی و مقدار شدت تابش نیز تحت کنترل این دو عامل است؛ که نقش بیشتری در ساخت محصولات در طول فصل زراعی دارد. از این طریق با صرفه ترین منطقه ها برای احداث گلخانه را می توانیم بر اساس این دو عامل طوری انتخاب نمود که حداقل هزینه و حداکثر درآمد را بتوانید بدست آورید.

سازه گلخانه:

سازه گلخانه باید حداقل سایه انداز را ایجاد کند و در برابر عواملی مانند باد، باران، تگرگ و برف مستحکم باشد. علاوه بر این در طراحی گلخانه ها باید بیشترین صرفه جویی در مقدار انرژی (جهت گرم کردن و سرد کردن) نیز لحاظ شود. از طرف دیگر سازه باید توانایی تحمل بسیاری از چیزهایی که امکان دارد به آن آویزان شود (مانند لوله ها، پوشش، سایه بان و گلدان ها و یا حتی بعضی از گیاهان) را داشته باشد. همچنین در طراحی سازه فعالیت احتمالی فرد یا اشخاصی (به دلیل تعمیر) بر روی سقف گلخانه را نیز باید در نظر بگیرید.

چوب:

چوب بیشتر در گلخانه های سنتی مورد استفاده قرار می گیرد، اما در حال حاظر به دلیل زیاد از جمله افزایش قیمت چوب و مسائل زیست محیطی استفاده از این نوع سازه جهت به وجود آمدن گلخانه های مدرن مورد توجه نبوده است. اما برای گلخانه های کوچک و یا نقاطی که تامین دیگر سازه ها امکان پذیر نخواهد بود، هنوز این نوع سازه مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در این روش چوب ها باید برای جلوگیری از پوسیدگی (مخصوصا در بخش هایی که به طور مستقیم با خاک در تماس می باشند) تیمار می شوند. البته مواد مورد استفاده برای این کار باید جهت گیاهان مورد کشت و محیط زیست غیر سمی قرار داشته باشند.

سازه فلزی:

سازه های فلزی مورد استفاده در تولید گلخانه ها بیشتر از نوع لوله های گالوانیزه هستند. این سازه ها به دلیل آسانی نصب، ارزان بودن و امکان جابجایی بهترین سازه قابل استفاده در ایران هستند. و بعضی از انواع آن را می توان به آسانی جابجا نمود. این نوع گلخانه ها دارای شکل و اندازه بسیار خوبی میباشند، از این طریق لوله هایی با قطرهای متفاوت در تولید آنها استفاده می شود.

جهت اطلاع از محصولاتی مانند کود کشاورزی ، قارچ کش بیولوژیک ، کود بیولوژیک ، قارچ کش زیستی ، کود زیستی ، کود ارگانیک ، کشاورزی ارگانیک و گلخانه با رویان تیسان تماس بگیرید.

آدرس: دفتر مرکزی: کرج، سه راه دانشکده، پارک علم و فناوری پردیس کشاورزی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *